فرهنگ و سنت

مراسم ازدواج در اصفهان

نوشته شده توسط esfahanjornal

مراسم عروسی در سطح استان اصفهان با آداب و شکوه خاصی برگزار می‌شود که به مرور زمان، بخش عمده‌ای از مراحل آن تحت تاثیر زندگی مدرن شهری قرار گرفته و به فراموشی سپرده شده است ولی هنوز هم در بیش‌‌تر روستاهای استان، برگزاری این مراسم تا حدودی به شکل سابق صورت می‌گیرد که در اینجا چگونگی برگزاری آن توضیح داده می‌شود:

آغاز مراسم عروسی معمولا با خواستگاری است. بدین ترتیب که چند تن از زنان خانواده مرد جوان به خانه دختر می‌روند و از دختر خواستگاری می‌کنند. مادر مسئله را با پدر در میان می‌گذارد و اگر پدر موافقت کرد، روز دیگر از خواستگاران با چای و شیرینی پذیرایی می‌شود. در این صورت، به دختر عنوان عروس داده می‌شود و او را به خواستگاران و اقوام خانواده داماد معرفی می‌کنند و یک کله‌ قند، به رسم شیرینیِ قبولیِ خواستگاری، به خانواده داماد هدیه می‌شود.
بعد از موافقت خانواده دختر، پدر داماد باید طی سه تا چهار روز، هدیه شیرینی به خانه عروس ارسال کند. مادر عروس نزدیکان پسر و دختر را دعوت می‌کند. به علاوه، پدر داماد در یک طبق چهار کله قند، ده من نقل و یک ظرف قند به خانه‌ ‌عروس می‌فرستد. چهار کله‌ قند را در چهار گوشه طبق می‌گذارند و نقل و قند را در وسط قرار می‌دهند. روی نقل و نبات، هدیه‌ هایی قرار می‌دهند که عبارت‌اند از: یک شال ترمه و یک پارچه لباس زنانه که اقلا شش ذرع باشدبه همراه یک دستبند و یک جفت گوشواره طلا. این قسمت از مراسم را شیرینی‌خوران می‌‌نامند. وقتی طَبَق به خانه عروس رسید، عروس را دعوت می‌کنند و با هدیه‌ ها می‌آرایند. نقل‌ ها را روی سر عروس می‌پاشند و کله‌ قندها را به مادر عروس می‌دهند و پدر عروس نیز سه بشقاب شیرینی هفت‌ رنگ (دو بشقاب برای پدر و مادر و یک بشقاب برای داماد) به خانه داماد می‌فرستد.
پس از مذاکرات طولانی بین نماینده و پدر داماد، شرایط و زمان عقد تعیین می‌شود. مادر عروس، همان روز، خدمتکاری به خانه داماد می‌فرستد که اندازه تاقچه ها و پنجره‌ها را برای دوختن پرده و اندازه اتاق‌ها را برای خرید قالی بگیرد. زنان خانواده برای روز خیاطی لباس عروس دعوت می‌شوند. در روز موعود،‌ دو یا سه زن از خانواده داماد که اهل خیاطی هستند، به خانه عروس می‌روند و سه یا چهار نوع پارچه همراه می‌برند.

پس از آن که اندازه‌ لباس عروس تعیین شد، خیاطی آغاز می‌شود. آخر کار، نقل بر سر عروس و لباس او ریخته می‌شود و لباس‌های نیمدوز را به مادر می‌دهند تا دوخت آن‌ها را تمام کند.
روز عقد کنان، هر دو خانواده مقدمات کار را فراهم می‌کنند. پدر داماد مقداری نقل و نبات می‌خرد و آن را برای مصرف در جشن عروسی به پدر عروس هدیه می‌دهد. به علاوه، دعوت‌ نامه‌هایی برای مهمانان و برای دو نفر عاقد فرستاده می‌شود. مادران عروس و داماد هم مهمان‌هایی را دعوت می‌کنند.

درباره نویسنده

esfahanjornal

دیدگاهتان را بنویسید